Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik
Esileht PereajaluguPereajalugu

Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku liikmed, keda tuntakse ka "mormoonidena", on aktiivselt seotud pereajaloo uurimisega. Paljud Kiriku liikmed uurivad oma pere ajalugu, et leida informatsiooni oma esivanemate kohta. Vastavalt Kiriku õpetustele on liikmetel kohustus oma surnud esivanemate ees, kellel polnud elus olles võimalust vastu võtta Jeesuse Kristuse evangeeliumi.

Kirik peab ülal maailma suurimat genealoogia raamatukogu - Pereajaloo keskust Salt Lake Citys, Ameerika Ühendriikides. See on üldsusele avatud ja teeb kättesaadavaks miljoneid sünni-, abielu-, surmatunnistusi ja teisi dokumente. Need teenused on tasuta. Samuti on Kirikul üle kogu maailma Pereajaloo keskuseid, mis on avatud kõigile, kes on huvitatud pereajaloo tööst.

Te võite otsida üles oma esivanemad ja leida muud informatsiooni pereajaloo uurimiseks Kiriku pereajaloo veebileheküljelt www.familysearch.org (inglise keeles).

Pereajaloo keskused

Kirikul on üle kogu maailma Pereajaloo keskuseid, mis on avatud kõigile, kes on huvitatud pereajaloo tööst. Need keskused teevad kättesaadavaks miljoneid sünni-, abielu-, surmatunnistusi ja teisi dokumente.

Pereajaloo keskused Eestis:

Ädala 6, Tallinn

Internet

Family Search interneti genealoogia teenus (www.familysearch.org) on ülemaailmne veebiteenus, mida sponsoreerib Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik, et aidata inimestel jagada oma pereajaloo informatsiooni. See on maailma suurim ja kõige populaarsem genealoogia alane internetilehekülg ja see sisaldab järgmist:

Search for Ancestors (esivanemate otsing), kus inimesed võivad sisse trükkida andmeid oma esivanema kohta ja vaadata, kas mõni teine internetilehekülg, informatsioonifail ja teenuse kaudu saada olev annetatud informatsioon sisaldab lisainformatsiooni selle esivanema kohta.

Browse Categories (sirvi kategooriaid) võimaldab inimestel leida pereajaloo alast informatsiooni.

Collaborate with others (koostöö teistega) võimaldab inimestel jagada informatsiooni e-posti teel.

Family Searchi faktid ja statistika seisuga 1. jaanuar 2003:

  • Alguskuupäev - 24. mai 1999
  • Nimede arv andmebaasis - 957 miljonit
  • Selle aja jooksul on veebilehte külastatud 10,3 miljardit korda
  • Selle aja jooksul on veebilehte külastanud 143 miljonit inimest
  • Selle aja jooksul on vaadatud 2,1 miljardit lehekülge
  • Keskmiselt külastatakse veebilehte päevas 14 miljonit korda
  • Keskmine külastajate arv päevas on 130 000
  • Keskmine vaadatud lehekülgede arv päevas on 3,5 miljonit
  • Registreerunud kasutajate arv on 1 008 000

Kuidas alustada oma pereajaloo uurimist

Pereajaloo uurimine sisaldab kuut põhisammu. Igat sammu selgitatakse lühidalt järgnevalt:

1. Meenuta oma esivanemaid

Alusta informatsiooni meenutamisest iga oma pereliikme kohta, mille järgi teda saaks üles leida. Igat inimest võib leida järgneva isikliku informatsiooni kaudu:

Nimi
Teised pereliikmed
Tähtsate sündmuste nagu sünd, abielu ja surm kuupäevad ja kohad
Esivanemate küla nimi
Elukutse

Võta appi sugupuu kaardid või arvutiprogrammid, mida võib kasutada pereinformatsiooni talletamiseks. Need kergendavad sinu tööd. Lihtsamaid saab tasuta veebilehelt www.familisearch.org.

2. Kasuta kodus leiduvat informatsiooni

Otsi oma kodus allikaid, mis võiksid sisaldada puuduvat või osalist informatsiooni sinu perekonna kohta.
Kasulikeks allikateks on sünni-, abielu- ja surmatunnistused, perekonna piiblid, matuse kavalehed, pulmakuulutused ja pereregister.

Lisa see informatsioon oma sugupuu kaardile ja perekonnagrupi registrisse. Samuti märgi üles allikas, kust informatsioon tuli - see aitab sinul ja teistel hiljem teada, kust see informatsioon saadi.

3. Küsi informatsiooni sugulastelt

Tee nimekiri teistest sugulastest ja millist pereinformatsiooni neil võiks olla. Võta sugulastega ühendust - külasta, helista, kirjuta, saada e-post. Küsi kindlasti spetsiifiliselt seda informatsiooni, mida sa vajad. (Näiteks: "Kas te teate, kus sündis tädi Mari?") Lisa see informatsioon oma sugupuu kaardile ja perekonnagrupi registrisse. Kirjuta üles ka nende sugulaste nimed, kes sulle informatsiooni andsid.

Õnnitlused - te olete täitnud perekonnagrupi registri ja sugupuu kaardi kogu informatsiooniga, mida su pere omas. Nüüd oled sa valmis, et otsida informatsiooni teistest allikatest.

4. Vali perekond või esivanem, kellest sa sooviksid rohkem teada saada.

Vaata üle oma perekonnagrupi register ja sugupuu kaart leidmaks täiendamist vajavad kohad. Vali välja perekond või esivanem, kelle kohta informatsioon vajab täiendamist. Alusta põlvkonnast, kes on sulle kõige lähemal, ja uuri siis edasi kaugemate põlvkondade juurde minnes. Tavaliselt on lihtsam leida informatsiooni perekonnaliikme kohta, kes pole liiga kaua aega tagasi sündinud.

5. Vaata ega keegi teine pole seda informatsiooni juba leidnud

Hoiatus: Tihti tehakse viga ja kogutakse kõik andmed perekonnanimest lähtuvalt - ka siis, kui inimene ei ole kindlalt sugulane.

Vaadake www.familysearch.org nimesid, mis on Search for Ancestors (Esivanemate otsingu failis). See otsib andmebaasides, mis on Family Searchi internetiteenuse osa. See andmebaas sisaldab teiste poolt sisestatud perekonna ajalugusid.

Otsige avaldatud perekonna ajalugusid.

Vaadake Family History Library Catalog (pereajaloo raamatukogu kataloogi) nimesid. Surname Search (perekonnanime otsing) Family Search Internet (interneti pereajaloo otsingumootoris). See otsing annab teavet kõikide sisestatud perekonna ajalugude kohta, mis sisaldavad seda perekonnanime. Te võite kokku leppida ja näha paljusid nendest ajalugudest oma kohalikus pereajaloo keskuses.

Otsige ka teisi avaldatud perekonna ajalugusid teistelt veebilehekülgedelt ja arhiividest ning raamatukogudest. Kui need perekonna ajalood ei sisalda informatsiooni selle perekonna kohta, keda sina otsid, siis püüa otsida oma esivanemate elupaigale lähematest arhiividest ja raamatukogudest.

6. Otsi dokumente informatsiooniga sinu esivanemate kohta

Kasuta Reasearch Guidance (uurimise abi) veebilehel www.familysearch.org. See aitab sul leida originaaldokumentide koopiaid nagu näiteks rahvaloenduste ja sünnidokumente vastavalt inimeste elukohale ja sünni, abiellumise ja surma ajale. Sina valid koha ja aja ning Reasearch Guidance (uurimise abi) annab sulle juhiseid, mida teha, ning tähtsuse järjekorras nimekirja dokumentidest, mida uurida. Lae alla ja prindi välja need ankeedid ja juhised. Paljud ankeedid ja juhised on tasuta saadaval Reasearch Helps (uurimise abimaterjalide) all. Need ankeedid aitavad sul planeerida, üles märkida ja analüüsida oma uurimistööd.

 

© 2005 Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik - kõik õigused reserveeritud